Göle’’liler Orhan Atalay’ı Bağrına bastı
Recep Yılmaz; Dünya ile Entegre Olmalıyız.
İsmail Kırtay’ın; Bir Başarı öyküsü
Karakter boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

Dedekılıçlılar Kaz gecesinde buluştu

Dedekılıçlılar Kaz gecesinde buluştu
Ardahan İli Göle İlçesi Dedekılıç Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği geleneksel birinci kaz gecesine yoğun ilgi vardı.
04.05.2012 / 10:55

Ardahan İli Göle İlçesi Dedekılıç Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği geleneksel birinci kaz gecesine yoğun ilgi vardı.

Esenyurt’ta yapılan kaz gecesine; Ardahan Milletvekili Esnan Öğüt, DSP Genel Sekreteri Yalçın Avcı, Köprülü Belediye Başkanı Yıldırım Sarakaya, CHP Esenyurt İlçe Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, CHP Göle İlçe Başkanı Baki Çetin, Dr. İbrahim Kalkan, Avcılar Kars Ardahan Iğdır Derneği Onursal Başkanı Mustafa Küpeli, Esenyurt Belediyesi Meclis Üyesi Efrail Çiftçi, Dedekılıç Derneği Eski Başkanı İbrahim Aktan, İstanbul Göle Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Bülent Sarıtaç, Bağcılar Türk Hava Kurumu Başkanı Adnan Uygur,  Kuyutuca Köyü Derneği Başkanı Zeki Kılıç, Göle Çardaklı Köy Derneği Başkanı Menderes Maden,  Serinçayır Derneği Başkanı Acar Dağ ve adını sayamadığımız çok sayıda siyasi parti temsilcisi, sivil toplum örgütü, işadamı ve 1000 kişiye yakın Dedekılıçlılar katıldı.

###Dedekılıçlılar derneğine sahip çıkmalı

Açılış konuşmasında köylülerin yoğun ilgi ve alakasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Dedekılıç Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cihan Demir; Kazları gönderen köylülerine teşekkür etti. Dernekçiliğin önemine vurgu yapan Başkan Demir; derneğin yaşaması için köylülerin duyarlı olup derneklerine sahip çıkmalarını istedi.

###Kazlar Dedekılıç’tan

Derneğin açılışına katılan Dedekılıç köyünden CHP Göle İlçe Bakanı Baki Çetin’in öncülüğünde köyde toplanan kazları İstanbul’da afiyetle yiyenler bu kazlar Dedekılıç kokuyor diyerek köylerinin özlemlerini diye getirdiler.

###Ozanlar yarım kalmış sevdaları birleştirdi

Göle İlçesinin marka ozanlarından Orhan Üstündağ ve Vait Köroğlu, Çıraklık dönemlerinden bugüne kadar köyün üzerine yazdıkları türkü ve şiirleri dinleyen köylüleri duygulu anlar yaşadılar.

Ozanların türküleriyle büyüyün ve birbirlerine aşık olup göçten sonra ayılmak zorunda kalan aşkları, sevdaları yarım kalan sevdalılar için söylenen türküler ayrı bir hüzün yarattı.  

###Sanatçılar “Göleli Gelin” dedi

Gecede Sahne alan halk Müzik Sanatçısı Özer Alagöz, Bayram Üstündağ ve Kürt Müzik sanatçısı Ömer Amed yöremizin türküleriyle Dedekılıçlı köylüler ve konuklara saatlerce halay çektirdiler.

### Baki Çetin 16 Dönüm arsa bağışladı.

Yemekten sonra gazetemize açıklamada bulunan ve Göle’den geceye katılan CHP Göle İlçe Başkanı Baki Çetin; “Köyümüzden İstanbul’a yoğun bir göç olmuş, ozan Vait Köroğlu ve Orhan Üstündağ’ın söylediği türkülerden sonra ben dahil bütün köylülerim göç etikleri köyü özlediklerini hissettim.

####Herkesi Köye davet ediyorum

Şimdi biz bu ayrılık hasret ve özlem acısını çekmek zorunda değiliz. Bu hasret ve özlemi köyümüzde eritmek için Dedekılıç köyünün ev yeri olanların kendi yerlerine ev yapsınlar. Ev yeri olanların Köy Napuzar’da yer var. 16 dönümlük tapulu arazimiz var. Ben bu araziyi parselleyip Gurbetten köye gelenlere bedava arsa vereceğim. Tek köyümüz boşlanmasın. Göle’nin 52 köyü var. Bu köylerden büyük şehirlere göç etmiş hemşehrilerim köyünde ev yapmalarını ve yaz tatillerin baba ocağında geçirmeleri için herkesi davet ediyorum. Artık göç dursun, Göle boşalmasın, baba ocağı şenlensin.

Gürbüz Küpeli/İstanbul/Siyasal Birikim

 

 


Etiketler:
Bu haber toplam 1348 defa okundu
YAZARLAR
Golenin,sesi, gole, haber